Detský vodičák

Projekt detí predškolského veku

DETSKÝ VODIČÁK“

Naše EP s plnením školského vzdelávacieho programu je zamerané na výchovu detí a rodičov k zdravému životnému štýlu.

Ponúka možnosť rozvíjania aj špeciálnych pohybových zručností a schopností ako napr.: bicyklovanie a kolobežkovanie, pretože v blízkosti je detské dopravné ihrisko aj cyklistický chodník.

Jedným z vlastných cieľov je rozvíjať psychomotorické kompetencie počas celodenného pobytu v MŠ a prostredníctvom telesnej kultúry rozvíjať prirodzenú radosť z pohybu a tým utvárať stav pohody, pretože pohybovo aktívne deti:

• Majú silnejšie svaly a kosti.
  • Majú zriedkavo problémy s nadváhou.
  • Majú znížené riziko vzniku cukrovky 2. typu.
  • Majú silnejšiu imunitu, sú odolnejšie.
  • Spia lepšie.
  • Zvyčajne majú silnejšie vôľové vlastnosti.
  • Lepšie sa vyrovnávajú s bežnými každodennými stresmi

Zámer projektu :

• aktívnou pohybovou činnosťou rozvíjať špeciálne pohybové zručnosti detí predškolského veku  na bicykloch, kolobežkách, odrážadlách .
  • nadobúdať  informácie o doprave, vhodným správaním  a dodržiavaním dopravných pravidiel zabezpečiť bezpečnosť detí na cestách

Opodstatnenosť projektu:

Odbornosť, plná kvalifikovanosť, zanietenosť   a dobrá  úroveň  výchovno-vzdelávacej  práce,  ako aj spolupráca s dopravnou políciou  garantuje opodstatnenosť projektu a hlavne jeho úspešnú realizáciu, čím prispejeme k rozvoju špeciálnych pohybových zručností u detí predškolského veku a rozšírením si vedomostí o doprave k zníženiu nehodovosti a úrazovosti detí na cestách.

V súčasnej dobe sa jazda na bicykli zaraďuje nielen medzi obľúbené pohybové aktivity vykonávané deťmi v ich voľnom čase, ale aj medzi pohybové činnosti vykonávané v rámci telovýchovných aktivít v materskej škole. Osvojovanie špeciálnych pohybových zručností  môžeme realizovať formou pravidelnej aktivity na dostupných dopravných ihriskách, cyklistických chodníkoch, prípadne na výjazdoch do okolia, ktoré sú pozorované rodičmi a schválené vedením materskej školy. Súvisia s rozvojom koordinačných schopností – rovnováha a stabilita. Ich zvládnutie je predpokladom pre osvojovanie ďalších nadväzujúcich zručností vychádzajúcich z požiadavky na bezpečnosť jazdy na bicykli. Jazda na bicykli je  spájaná s dopravnou výchovou, ktorá si vyžaduje veľkú trpezlivosť a dôslednosť učiteliek, odborné vedomosti a metodickú zdatnosť so zreteľom na individuálne osobitosti každého jedného dieťaťa.

Vzbudenie povedomia u detí o bezpečnosti na cestách je veľmi dôležité, ale nie je to postačujúce, ak naozaj chceme zredukovať riziká. Ak aj dodržiavajú odporúčania, ktoré dostanú, nie sú  dokonale chránené. Detské vnímanie okolitého prostredia je limitované aj vtedy, keď dieťa dáva dobrý pozor. Riziko, ktorému treba čeliť v prípade nehody je veľmi reálne a nedá sa mu zabrániť. Preto musíme deti naučiť, ako reagovať v nepredvídaných situáciách.

Špecifické ciele  projektu pre deti:

• rozvíjať vedomosti o dopravnej výchove správnou motiváciou  a aktivitami
  • uskutočňovať vychádzky cez križovatky, frekventované miesta, rozprávať a čítať o  doprave, maľovať rôzne dopravné situácie, pozorovať premávku, nadobúdať základy o dopravných predpisoch a pravidlách cestnej premávky
  • postupovať od jednoduchšieho k zložitejšiemu
  • rozvíjať špeciálne pohybové zručnosti
  • postupne si uvedomovať ohľaduplnosť voči ostatným účastníkom cestnej premávky
  • vedieť sa správne orientovať a správať  v dopravných situáciách ako chodci, cyklisti
  • utvárať a podporovať trvalo pozitívny vzťah k svojmu zdraviu  a to pravidelným pohybom  detí na základe prirodzenej radosti z pohybu

Priebeh projektu:

Cieľ č. 1 – Zdôrazniť bezpečnosť na cestách

Aktivita č. 1

Dopravný policajt

Cieľ:

Beseda s príslušníkom dopravnej polície o dodržiavaní a praktickom uplatňovaní základných pravidiel bezpečnosti pri chôdzi a jazde na chodníku a dopravnom ihrisku .

5 - 6 ročné  deti

Aktivita č. 2

Detský vodičák

Cieľ:

Na dopravnom ihrisku v spolupráci s dopravnou políciou prakticky uplatňovať a overovať  zásady bezpečného správania  pri jazde na bicykli, kolobežke, odrážadle so získaním detského vodičáka.

Aktivita č. 3

5 - 6 ročné deti, príslušníci dopravnej polície

Cestou, necestou

Overiť si získané zručnosti a vedomosti na cyklistickej